- 2021DiskusiaZdieľať
Mnoho mladých lidí dnes uvažuje nad bydlením jiným způsobem než kdysi. Už Nepožádáš velkých domech či bytech v luxusních čtvrtích velkých měst. Stále více z nás hledá únik před ruchem a stresem v klidu přírody.
I kvůli úspornějším řešením se někdejší chaty či hospodářské budovy těší novému účelu. Po rekonstrukci se z nich stává trvalé bydlení pro rodiny. Takovým případem je i dům v Petrově u Prahy, který vyšel z dílny ateliéru 3 + 1 architekti.
Přečtěte si také
Komfortní rodinný dům v Dubnici s příjemnou vnitřním klimatem
Malý domek v zahradě plné odrostlých stromů je lákavá představa. Této představě majitelů pozemku se potěšili i architekti z ateliéru 3 + 1 architekti. Jejich úkolem byla evoluční přeměna místa s výrazným charakterem, která spočívala v rekonstrukci původního rekreačního prostoru na moderní trvalé bydlení.
Původní chata se zahradou
Původní stav. Zdroj: Pavel Plánička
Rekonstrukce bez zbytečných vazeb
I když při podobných přeměnách obvykle hraje roli minulost a zážitky spojené se stavbou, v tomto případě to bylo jinak. Stavebníci neměli k původní chatě žádnou intimnější vazbu. Nepotřebovali připomínat příběhy, které se zde odehrály. V tomto případě to bylo plusem, protože architekti mohli přeměnu řešit podle svých pocitů a představ bez jakýchkoliv omezení, samozřejmě kromě rozpočtu a souhlasu domácích.
Šedý jednopodlažní rodinný dům s terasou
Původní chatu nahradil prosvětlený jednopodlažní rodinný dům. Zdroj: Pavel Plánička
Pomalá realizace byla plusem
„Původní chata se nám líbila, a tak jsme se pokusili o jakousi podpovrchovou kontinuitu. Půdorys původního objektu se stal základem proporcí nového domu. Novostavba také reinterpretuje některé původní detaily konstrukční principy, „vysvětluje architekt Pavel Plánička. Zajímavostí proměny, která obvykle nebývá pozitivem byla postupná zdlouhavá realizace. V tomto případě však byla spíše plusem než mínusem.
Přečtěte si také
13-letý dům po „šikovném“ mistru postupně odhalil své nedostatky. Jak dopadla rekonstrukce?
Vše podstatné dům má, nepodstatné vyselektoval čas
„Postupné budování přineslo ovoce v rozlišení podstatného od nepodstatného. Podstatné je hotové, a to, co není splněno, je nepodstatné. Stylová jednota a formální dokonalost kvalitu života nenesou. Bůh je jinde než v detailu, „dodává Pavel Plánička. Architekt si také pochvaluje inspirativnost, životní jednoduchost a energii, která vycházela ze samotných majitelů domu.
Dětský kout s východem na terasu
Dům má velká okna a přímý vstup na zahradu. Zdroj: Pavel Plánička

Jednoduchá dispozice zahrnuje noční a denní křídlo
Interiér jednopodlažního domu s mírně „zlomeným“ obdélníkovým půdorysem je členěný na denní a noční zónu. Noční zahrnuje ložnici rodičů, dva dětské pokoje, koupelnu a šatnu. Všechny místnosti jsou propojeny úzkou chodbou.
Kuchyň s černým jídelním stolem a velkým oknem
Kuchyň s jídelnou. Zdroj: Pavel Plánička
Denní zóna obsahuje obývák s výstupem na terasu a do zahrady, kuchyň s jídelnou – místnosti nejsou samostatné, ale jsou propojeny velkým otvorem. Blízko ke středu stavby se nachází menší pracovna a technická místnost. V interiéru dominuje šedá a černá v kontrastu s bílou a dřevem.
Když budete mít svou chatu, můžete podnikat turistické výlety po okolí, zabalíte si batoh na cestu, karimatku či i stan, svačinu a prozkoumáte krásny okolní přírody.