Rady a tipy pro dobrou elektroinstalaci

rodina

Kéž bych to tehdy věděl … Ruku na srdce, kolikrát jsme si už tuto větu v duchu řekli. Měl jsem to udělat jinak, přidat toto, nebo dát sem tamto … Zejména při stavbě domu, ale také dostavbě nového bytu dělá člověk kompromisy, nechá rozhodnutí na jiných, nebo jejich odkládá. Jenže, jak říká už slovenská moudrost – raději dvakrát měřit než jednou stříhat, při některých zřizovacích předmětech a instalacích se více vyplatí dát si čas a dobře promyslet jejich osazení. Později už není tak jednoduché je měnit, přidávat či byť jen přesunout. Zejména pokud jde například o elektroinstalaci, vypínače a zásuvky.

V případě elektroinstalace a elektroinstalačních prvků více než kdekoliv jinde platí raději dvakrát měř … Nejde přitom samozřejmě jen o výběr designů, které dotvoří interiér. Byť v tomto případě je lepší si zařízení domu promyslet. Přinášíme proto rady zkušených odborníků z ABB, kde s otázkami jako řešit následné nepohody setkávají denně.

osvětlení hranaté
Zdroj: ABB

  1. Design vypínačů

Při výběru designu je dobré zvážit šířku jeho nabídky. Ne všechny kreativní a nevšední kousky mají své varianty i ve všech druzích zásuvek, které budete v domácnosti potřebovat. Je lepší, když si to prověříte předtím než nakoupíte vypínače. Může se stát, že další spínače a zásuvky, o zabudovaných reproduktorech a rádiu, USB nabíječkách a jiných specialitách ani nemluvě, ve stejném designu nedostanete a budete muset sáhnout po jiném. Přitom toto rozhodnutí „nabourá“ vaši představu o jednolitém designu a přistoupíte k původně nechtěnému kompromisu.

Spínač, stmívač a zásuvka
Zdroj: ABB

Někdy je proto rozumnější sáhnout po mírně nadčasovejšom designu s širokou paletou elektroinstalačních prvků. Rozhodují však vaše priority. Samozřejmě můžete volit i kombinaci designových prvků. Tam, kde jsou prvky méně viditelné, například mediální zásuvky, které jsou většinou při zemi nebo za obývákové stěnou či sedačkou můžeme volit v jednodušším tvaru. No co potom, když skříňku přemístíte?

  1. Domovní vrátný

Velmi často se zapomíná na vyvedení elektřiny k vnějším dveřím, zda brance na osazení domovního vrátného. Ačkoli dnes řešení na trhu jsou, většinou neposkytují takové možnosti, a tím i bezpečnost a komfort jako ty „standardní“, zapojené do elektroinstalace. Také nelze opomenout napájení vnitřní domovní jednotky, takže buď budete mít „po ruce“ volnou zásuvku nebo vyveden kablík z rozvodnice, v níž skryjete případně transformátor.

  1. Umístění zásuvek

Ne všechny zásuvky musí být jen na kuchyňské lince a ve výšce očí v koupelně, kuchyni, či v obývacím pokoji za skříňkami. Myslete na vysavač předem. Zpravidla si na to člověk vzpomene až v momentě, kdy je třeba kabel vysavače přehodit do jiné zásuvky v kuchyni, nebo chodbě či pokoji, aby mohl vysát všude. Zdá se, že je to drobnost, kterou „prožijeme“, ale jen do momentu, kdy musíme zapnout vysavač do zásuvky na kuchyňské lince a při manipulaci s vysavačem začneme shazovat kabelem věci na lince, nebo se do kabelu zamotá dítě či pes a vytrhne ho ze stěny.

Zásuvka a spínač
Zdroj: ABB

  1. Není na dostatek zásuvek na kuchyňské lince

Dobré je myslet nejen na množství spotřebičů, které se v kuchyni používají, ale řekněme i pro nabíjení telefonů a jiných zařízení. Může se stát, že právě v kuchyni a na kuchyňské lince se jako napotvoru budou koncentrovat všechny mobilní zařízení celé domácnosti. Mít pak speciální zásuvku se zabudovanou nabíječkou USB nemusí být na škodu věci. V každém případě doporučuji promyslet si počet zásuvek a pak přidat ještě jednu, dvě „do rezervy“.

  1. Automatické spínání světla

Také je dobré zmapovat si pohyb a zvyky členů domácnosti v novém domě i bytě. Zababrané vypínače a obklad od kapajících rukou ví rozčílit. Elegantně tomu však víte předejít automatickým spínáním světla. Zejména na takových vytěžených a „ohrožených“ místech jako vstupní chodba, garáž, koupelna, zkrátka místa, kde vstupujete se špinavými nebo i plnými rukama a nechcete se ničeho dotýkat.

Další články autora

V realitní nabídce v New Yorku se objevil luxusní byt na prodej za 169 mil. USD

Nejlepší byty na Manhattanu se prodávají za miliony dolarů. Jejich cena roste úměrně s tím,...

Nadstandardní bydlení se brzy začne kolaudovat

Pozemkem s exkluzivní polohou zvykne odpovídat i výstavba, která bývá přirozeně spíše luxusnějšího rázu. Společnost...

V září čeká realitní trh zlepšení

Známka 2,64, kterou dosáhl Index v srpnu je téměř shodná s červencovou (2,67) a červnovou...

Nevyužitá plocha ožije novou náplní, stavět bude Proxenta

Investiční skupina Proxenta posiluje své developerské pozice v centrálních polohách Bratislavy. Po objektech okolo náměstí...

Nejnovější články

V realitní nabídce v New Yorku se objevil luxusní byt na prodej za 169 mil. USD

Nejlepší byty na Manhattanu se prodávají za miliony dolarů. Jejich cena roste úměrně s tím,...

Nadstandardní bydlení se brzy začne kolaudovat

Pozemkem s exkluzivní polohou zvykne odpovídat i výstavba, která bývá přirozeně spíše luxusnějšího rázu. Společnost...

V září čeká realitní trh zlepšení

Známka 2,64, kterou dosáhl Index v srpnu je téměř shodná s červencovou (2,67) a červnovou...
- Reklama -PR článek