Rady a tipy pro dobrou elektroinstalaci

rodina

Kéž bych to tehdy věděl … Ruku na srdce, kolikrát jsme si už tuto větu v duchu řekli. Měl jsem to udělat jinak, přidat toto, nebo dát sem tamto … Zejména při stavbě domu, ale také dostavbě nového bytu dělá člověk kompromisy, nechá rozhodnutí na jiných, nebo jejich odkládá. Jenže, jak říká už slovenská moudrost – raději dvakrát měřit než jednou stříhat, při některých zřizovacích předmětech a instalacích se více vyplatí dát si čas a dobře promyslet jejich osazení. Později už není tak jednoduché je měnit, přidávat či byť jen přesunout. Zejména pokud jde například o elektroinstalaci, vypínače a zásuvky.

V případě elektroinstalace a elektroinstalačních prvků více než kdekoliv jinde platí raději dvakrát měř … Nejde přitom samozřejmě jen o výběr designů, které dotvoří interiér. Byť v tomto případě je lepší si zařízení domu promyslet. Přinášíme proto rady zkušených odborníků z ABB, kde s otázkami jako řešit následné nepohody setkávají denně.

osvětlení hranaté
Zdroj: ABB

  1. Design vypínačů

Při výběru designu je dobré zvážit šířku jeho nabídky. Ne všechny kreativní a nevšední kousky mají své varianty i ve všech druzích zásuvek, které budete v domácnosti potřebovat. Je lepší, když si to prověříte předtím než nakoupíte vypínače. Může se stát, že další spínače a zásuvky, o zabudovaných reproduktorech a rádiu, USB nabíječkách a jiných specialitách ani nemluvě, ve stejném designu nedostanete a budete muset sáhnout po jiném. Přitom toto rozhodnutí „nabourá“ vaši představu o jednolitém designu a přistoupíte k původně nechtěnému kompromisu.

Spínač, stmívač a zásuvka
Zdroj: ABB

Někdy je proto rozumnější sáhnout po mírně nadčasovejšom designu s širokou paletou elektroinstalačních prvků. Rozhodují však vaše priority. Samozřejmě můžete volit i kombinaci designových prvků. Tam, kde jsou prvky méně viditelné, například mediální zásuvky, které jsou většinou při zemi nebo za obývákové stěnou či sedačkou můžeme volit v jednodušším tvaru. No co potom, když skříňku přemístíte?

  1. Domovní vrátný

Velmi často se zapomíná na vyvedení elektřiny k vnějším dveřím, zda brance na osazení domovního vrátného. Ačkoli dnes řešení na trhu jsou, většinou neposkytují takové možnosti, a tím i bezpečnost a komfort jako ty „standardní“, zapojené do elektroinstalace. Také nelze opomenout napájení vnitřní domovní jednotky, takže buď budete mít „po ruce“ volnou zásuvku nebo vyveden kablík z rozvodnice, v níž skryjete případně transformátor.

  1. Umístění zásuvek

Ne všechny zásuvky musí být jen na kuchyňské lince a ve výšce očí v koupelně, kuchyni, či v obývacím pokoji za skříňkami. Myslete na vysavač předem. Zpravidla si na to člověk vzpomene až v momentě, kdy je třeba kabel vysavače přehodit do jiné zásuvky v kuchyni, nebo chodbě či pokoji, aby mohl vysát všude. Zdá se, že je to drobnost, kterou „prožijeme“, ale jen do momentu, kdy musíme zapnout vysavač do zásuvky na kuchyňské lince a při manipulaci s vysavačem začneme shazovat kabelem věci na lince, nebo se do kabelu zamotá dítě či pes a vytrhne ho ze stěny.

Zásuvka a spínač
Zdroj: ABB

  1. Není na dostatek zásuvek na kuchyňské lince

Dobré je myslet nejen na množství spotřebičů, které se v kuchyni používají, ale řekněme i pro nabíjení telefonů a jiných zařízení. Může se stát, že právě v kuchyni a na kuchyňské lince se jako napotvoru budou koncentrovat všechny mobilní zařízení celé domácnosti. Mít pak speciální zásuvku se zabudovanou nabíječkou USB nemusí být na škodu věci. V každém případě doporučuji promyslet si počet zásuvek a pak přidat ještě jednu, dvě „do rezervy“.

  1. Automatické spínání světla

Také je dobré zmapovat si pohyb a zvyky členů domácnosti v novém domě i bytě. Zababrané vypínače a obklad od kapajících rukou ví rozčílit. Elegantně tomu však víte předejít automatickým spínáním světla. Zejména na takových vytěžených a „ohrožených“ místech jako vstupní chodba, garáž, koupelna, zkrátka místa, kde vstupujete se špinavými nebo i plnými rukama a nechcete se ničeho dotýkat.


Pokud zvažujete si doma udělat vlastní malé hudební studio, musíte mít dobrou elektroinstalaci, aby stačila bez problémů napájet zvukovou techniku.


Další články autora

Víte, jaký typ nábytku je teď jedním z nejžádanějších?

Lidé i společnosti se snaží stále vymýšlet něco nové, co nám usnadní práci a ulehčí...

Co znamená červená barva

Červená barva se vyskytuje běžně v přírodě na ovoci nebo květinách. Rudé jsou jablka, jahody,...

Lidé věří realitním kancelářím čím dál více, přesvědčila je vysoká poptávka

Ještě před pár lety byly vody internetu plné diskusí a článků vyvolávajících pochyby o důvěryhodnosti...

V realitní nabídce v New Yorku se objevil luxusní byt na prodej za 169 mil. USD

Nejlepší byty na Manhattanu se prodávají za miliony dolarů. Jejich cena roste úměrně s tím,...

Nejnovější články

Víte, jaký typ nábytku je teď jedním z nejžádanějších?

Lidé i společnosti se snaží stále vymýšlet něco nové, co nám usnadní práci a ulehčí...

Co znamená červená barva

Červená barva se vyskytuje běžně v přírodě na ovoci nebo květinách. Rudé jsou jablka, jahody,...

Lidé věří realitním kancelářím čím dál více, přesvědčila je vysoká poptávka

Ještě před pár lety byly vody internetu plné diskusí a článků vyvolávajících pochyby o důvěryhodnosti...
- Reklama -PR článek